Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Szkoła Podstawowa w Czasławiu

Historia szkoły PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Dudzik   
czwartek, 06 stycznia 2011 02:00

 

Historia Szkoły Podstawowej w Czasławiu

 

 

Szkoła Podstawowa w Czasławiu powstała około 1900 roku, jako szkoła o jednym nauczycielu i mieściła się  w budynku prywatnym. Z inicjatywy prof. Odo Bujwida, miejscowego właściciela dworu i znanego uczonego, propagatora szczepionek – powstał Komitet Budowy Szkoły, który w roku 1910 przystąpił do budowy własnego budynku szkolnego i w tymże roku już został oddany do użytku. Budynek składał się z dwóch sal lekcyjnych i uczyło dwóch nauczycieli. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości w tutejszej szkole nadal uczyło dwóch nauczycieli, realizując program 6-letniego, 2-stopniowego nauczania. W okresie okupacji budynek został poważnie zdewastowany i w tych ciężkich warunkach prowadzone były zajęcia szkolne. Po wyzwoleniu od 1 kwietnia 1946r. stanowisko szkoły objął pan Józef Denys i szkoła liczyła już 111 uczniów. Równocześnie prowadzono kursy dla analfabetów. Wyposażenie szkoły było bardzo skromne, uczono w 2-ch izbach lekcyjnych.

Od 1958 roku ludność wsi Czasław systematycznie świadczyła na Społeczny Fundusz Budowy Szkół. Kierownikiem Szkoły od 1964 roku został pan Marian Ligęza, pełen inicjatywy, mocno zaangażowany w sprawy wsi i wraz z mieszkańcami postanawiają rozbudować szkołę i wybudować DOM nauczyciela. Zgodnie z planem władz oświatowych w 1965r. dotyczącym wprowadzenia ośmioklasowej szkoły podstawowej społeczeństwo mobilizuje się do budowy szkoły. Budowa rozpoczęła się w maju 1967 roku. Szkołę oddano do użytku 22.10.1972r., a 13.07.1972r. nadano jej imię Mikołaja Kopernika.

Od 1980 roku dyrektorem szkoły jest pani Maria Dudzik, która podejmuje wiele inicjatyw, dzięki którym szkoła rozwija się, a dzieci oprócz zajęć dydaktycznych mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie szkoła aktywnie włącza się w życie społeczności lokalnej. Określiła również swoje priorytety i działania takie, jak: patriotyzm, regionalizm i ekologia.

Poprawiony: wtorek, 25 stycznia 2011 19:35
 
Joomla Templates by JoomlaVision.com