Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Szkoła Podstawowa w Czasławiu

Szkolenie na Malcie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maryla Dubiel   
piątek, 08 stycznia 2016 21:35

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czasławiu  szkolili się na Malcie!

W roku szkolnym 2013/2014 stworzyłyśmy projekt który miał na celu wzmocnienie europejskiego wymiaru naszej szkoły poprzez uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach zagranicznych w ramach programu Erasmus+ akcja KA1. Projekt był bardzo dobry i został wysoko oceniony, niestety z powodu braku środków został zakwalifikowany na listę rezerwową. Kiedy straciłyśmy już nadzieję na nasze maltańskie szkolenia -otrzymałyśmy informację, że możemy zrealizować nasz projekt w ramach programu PO WER SE. W ramach tego programu cztery nauczycielki Agnieszka Babiec, Grażyna Dudzik, Maria Dubiel i Katarzyna Sędzik-Czepiel uczestniczyły  w szkoleniach językowych i metodyczno-komputerowych w St. Julian na Malcie. Szkolenie pani Sędzik- Czepiel odbywało się w maju, natomiast pozostałe nauczycielki szkoliły się w lipcu, w ubiegłe wakacje. Szkoła ETI Malta bardzo dbała o nas podczas całego pobytu- zorganizowano nasz transport z i na lotnisko, w ramach szkoleń zwiedziliśmy obecną stolicę wyspy Vallettę jak i poprzednią Rabat. Kursy językowe jak i kurs TIK zdecydowanie przerósł nasze oczekiwania. Szkoła ETI Malta dysponuje dobrze wyposażonymi i klimatyzowanymi salami ( co przy maltańskim upale jest bardzo ważne). Na kursie Technology Enchanced Learning nauczycielka języka angielskiego poznała wiele programów pomocnych w pracy nauczyciela, nauczyłam się prowadzić bloga, tworzyć stronę internetową, interaktywne quizy i wiele innych.

Malta jako dawna kolonia brytyjska jest doskonałym miejscem na naukę języka angielskiego. Leżąca na Morzu Śródziemnym Malta to jedyne państwo europejskie z urzędowym językiem angielskim, w którym słoneczna pogoda jest gwarantowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni, co sprawia, że wyjazd językowy staje się jednocześnie wypoczynkiem. Malta należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu nie trzeba martwić się o posiadanie paszportu czy wizy na pobyt. Tak duża ilość zalet samego położenia i uroków wyspy wzbogacana jest przez ofertę korzyści jakie przynoszą kursy językowe czy metodyczne  zagranicą. Renomowane szkoły językowe ze sprawdzonym programem zajęć dydaktycznych na różnych poziomach zaawansowania to tylko jeden z powodów dla których warto wybrać Maltę. Wycieczki organizowane przez szkołę, umożliwiły nam poznanie historii tego kraju, zabytków architektury. Dzięki wyjazdowi poznałyśmy wielu nowych ludzi, tak współuczestników kursów z różnych stron świata, jak i samej Malty. Poznawanie siebie nawzajem było doskonałą okazją do rozmów i nieustannej nauki, nie tylko tej z książki, ale i w praktyce. Otoczenie się anglojęzycznymi mediami, sklepami, osobami dostarczyło nam  możliwość kontaktu z żywym językiem. Międzynarodowe środowisko kursantów wymusiło na uczestniczkach konieczność porozumiewania się wyłącznie po angielsku co było doskonałą zaletą metody zanurzenia, dzięki której miałyśmy możliwość uczyć się języka skutecznie oraz trwale. Nauka języka w scenerii wakacyjnej w świetnej atmosferze przychodzi o wiele łatwiej. Dzięki wyjazdowi uczestniczki  uczyły się nie tylko angielskiego na wybranym przez siebie poziomie, ale również poznawały kulturę Maltańczyków, tradycje i zwyczaje, lokalną sztukę, zabytki. Ciągły kontakt z językiem angielskim w codziennych sytuacjach przełamał bariery mówienia i inspirował do rozwijania umiejętności językowych. Efektywna nauka języka połączona z interesującymi wycieczkami w towarzystwie nauczycieli z różnych krajów była niezapomnianym doświadczeniem. Zakwaterowanie z obcokrajowcami stanowiło nowe doświadczenie, a jednocześnie stworzyło okazję do praktycznego doskonalenia języka. Zakwaterowanie u rodziny goszczącej dało kursantkom niepowtarzalną okazję do praktycznego doskonalenia języka, poznania zwyczajów i stylu życia mieszkańców Malty. Nasza gospodyni -Grace była dla nas skarbnicą wiedzy i wspaniałym doradcą turystycznym. Dzięki niej poznałyśmy maltańską kuchnię, tradycje i zwyczaje. Dzięki pobytowi nie w hotelu, a właśnie w domu zaprzyjaźniłyśmy się też z naszą współlokatorką Eleną ze Szwecji.

Malta jest wspaniałym miejscem, każdego popołudnia starałyśmy się zwiedzić inną część wyspy- co nie jest trudne biorąc pod uwagę jej wymiary i sprawnie działający transport autokarowy. Ponieważ kurs trwał dwa tygodnie to w czasie weekendu zwiedziliśmy również siostrzane wyspy Malty Gozo i Comino.

Kursy takie jak nasz są bardzo ważne dla nauczycieli – poszerzają nasze horyzonty, wzbogacają wiedzę, doświadczenie, wzmacniają europejski wymiar szkoły. W trackie takiego wyjazdu jesteśmy w stanie nauczyć się znacznie więcej i szybciej niż podczas stacjonarnych lekcji w szkole językowej.  Możemy poszczycić się umiejętnościami i doświadczeniem (co poświadczają załączone certyfikaty dyplomy, dokumenty Europass Mobility),  jakiego nie posiadają nauczyciele z sąsiednich szkół. Mają jeszcze jedną wspaniałą zaletę- pozwalają czerpać i gromadzić nową energię poprzez co przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu. Projekt zakończył się w grudniu 2015 roku i jesteśmy pewne, że w tym roku też będziemy aplikować w akcji Erasmus + KA1!

Zapraszamy do odwiedzenia blog projektu:

http://spczaslaw2015malta.blogspot.com/2015_11_01_archive.html Ponadto poniżej są zdjęcia z przebiegu projektu:

 

 
Joomla Templates by JoomlaVision.com